nawóz z azotem

Nawóz jest ostrożnym wydatkiem w ogólnych kosztach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Jednak nieefektywne techniki stosowania nawozów zmniejszą efektywność ich wyeksploatowania przez drzewa. Stosowanie większych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, bowiem nieefektywne zastosowanie nawozów może również zakwaszać glebę, a w dłuższym okresie truć wodę drenażową.

nawóz chelatowy   

Nawozy w sadownictwie – efektywność zastosowania

Długoterminową ripostą na należyte użycie nawozów w sadach jest dobre przemyślenie strategii ich wykorzystywania, by upewnić się, że jest ona tak wydajna, jak to tylko możliwe – bezsprzecznie biorąc pod uwagę warunki i możliwości. W większości sadów nawóz podawany jest bezpośrednio do gleby, rozrzucony niedaleko linii drzew lub ewentualnie wprowadzany w ramach nawadniania.

Na ogół sadownicy selekcjonują nawóz na podstawie rozwiązań uzyskanych z poprzednich lat. Bierze się też pod szczególną uwagę kwestię kosztów oraz rozpuszczalności w wodzie, jeżeli wybrane nawozy w sadownictwie są poświęcone do fertygacji. Jednak innym aspektem w szeregu przypadków pomijanym jest zdolność rozmaitych nawozów i czynników pożywnych do przemieszczania się w glebie. Ta ich reprezentatywna mobilność może mieć gigantyczny wpływ na straty w kontekście wymywania, które są w stanie wynikać z nieodpowiednich technik wykorzystywania nawozów oraz zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą w takim razie być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając jednakże, iż zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym dobrym wskaźnikiem dyspozycji przemieszczania się nawozu lub też jego składników w glebie.